6 august 2020

"Administratorul lovește din nou" sau "Democrația originală"

Libertatea are nevoie de democrație, altfel nu se poate exprima.
A afirma însă că promovezi democrația nu te face democrat.===============

Menționez din start că:
1. nu am votat vreodată FSN, FDSN, PDSR, PSD sau candidații săi, exceptând momentul de tristă amintire când Iliescu și Vadim s-au aflat în turul 2.
2. nu intenționez să votez PSD la alegerile locale sau la cele parlamentare din 2020.
3. nu simpatizez PSD.

===============
Povesteam cu ceva timp în urmă despre opiniile mai ciudate ale administratorului unuia dintre grupurile de Facebook pe care mă aflu. Este un grup dedicat chestiunilor de interes pentru o localitate oarecare.

Acum ... vin alegerile. Iar domnia sa, administratorul, se dovedește adeptul unei "democrații originale" sui generis. pentru cei mai tineri, amintesc faptul că Ion Iliescu pretindea în decembrie 1989 că România are nevoie să dezvolte o versiune de "democrație originală", adică nu așa ca la vestici, ci altfel.

Dat fiind că grupul de Facebook de care vorbesc este apolitic, administratorul a stat și a deliberat intens. Ne-a împărtășit frământările sale date de regula majorității și despre cum a decis să își folosească prerogativele împotriva voinței grupului: "[...] Am tinut cont de dorinta majoritatii membrilor acestui important Grup de a nu ne implica politic aici! Ok ,de acord! Dar Comunitatea noastra este una dinamica si asumata.Asa ca astazi “ deschid” pagina tuturor formatiunilor politice din Comuna care participa la Alegeri [...]".   

Prin urmare, după o dreaptă judecată, a decretat că:
R E G U L A M E N T
( intra in vigoare imediat)
1.Vom oferi spatiu de promovare saptamanal egal tuturor formatiunilor politice care s-au inscris la BEC Ilfov pentru alegerile locale. Pentru a nu fi o avalanse de materiale zilnice vom oferi astfel spatiul saptamanal: luni si miercuri- PLUS;marti si vineri USR ; Joi si Sambata PNL ,duminica PSD si candidatul independent. ( daca vor fi si alte formatiuni care se vor inscrie de exemplu PMP,PRO ROMANIA,ALDE acestea vor putea posta in prima parte a zilelor din grupele de mai sus separat ,nu totate la olalta sau in cazul aliantelor electorale,alaturi de partidele de mai sus.Exemplu :PNL si PMP declaratie oficiala facuta de dl. Sxxxxxxxx,va posta joi si sambata)
2.Fiecare formatiune numita mai sus are dreptul la doua postari in zilele dedicate lor iar saptamanal acestea se sterg la sfarsitul intervalului luindu-se ciclul de la capat
saptamanal.
[...]

Eu,Administratorul acestei pagini ,urez succes tuturor formatiunilor politice implicate si-mi doresc ,realmente ,o schimbare in bine pentru Comunitatea noastra. "

Am anonimizat numele menționat în regulament.


Aparent, totul este corect, onest și echitabil. Fiecare partid are dreptul la două postări, una în timpul săptămânii, alta în week-end, exceptând PSD și de candidatul independent, care au voie doar duminica.


Un alt membru al grupului a întrebat explicit:


Adica fiecare formatiune are alocate cate doua zile, iar PSD si candidatul independent o zi, respectiv duminica? E alegerea dvs, insa cred ca trebuie sa renuntati la anuntul ca veti oferi spatiu de promovare egal. Doua zile nu sunt egale cu una, la fel cum patru postari nu sunt egale cu doua postari, nu?
 


Răspunsul a venit simplu și echitabil, ca orice inițiativă democratică originală:

aparent aveti dreptate dar cele doua entitati la care va referiti-independent si PSD - pot ,la solicitare ,sa mai posteze in timpul saptamanii inca o postare de promovare. Discutiile,cel putin cu reprezentantii PSD,au fost satisfacatoare ,aceasta formatie a acceptat conditiile.La rândul lor, reprezentanții locali ai USR și PLUS, au declarat rapid că ei sunt de acord cu acest regulament și că mulțumesc administratorului. Restul partidelor nu s-au exprimat.


Aplicând principiul invocat de administrator, am putea proceda și astfel:

Gabriela Firea să aibă voie la TV cam 3 ore pe zi, iar Nicușor Dan doar joia. Dacă mai vrea, domnul Dan poate să mai ceară, noi aprobăm, și poate să mai apară liniștit. C-așa-i în tenis, vorba lui Toma Caragiu.
===============
Și acum serios:
Derapajele de la democrație au fost, sunt și vor fi mereu apanajul celor mai vocali. De la legionari la comuniști și viceversa. A pretinde una și a face contrariul, este deopotrivă minciună, demagogie, furt, înșelăciune și ipocrizie. Personal, sunt sătul de farisei.

Niciun comentariu:

Convorbire telefonică cu ... un hoț??

Sună telefonul, de pe un număr necunoscut, vizibil (adică nu este ascuns), iar o voce de bărbat mă angajează în următoarea convorbire: -  ...