Mai apoi am urcat la Castel, am văzut elevatorul stradal, am văzut străzile din Bairo Alto într-o vineri noapte. Am mers în Belem, şi apoi, pentru o zi, la Sintra. Mai ales Sintra (25 de minute cu trenul distanţă de Lisabona) mi-a plăcut.
Bun, mare lucru nu pot zice de Lisabona: conferinţa a fost destul de densă, sunt multe pe care nu le-am văzut în oraş. Mai degrabă mi-a lăsat impresia unui oraş atipic pentru Europa, şi fără discuţie sărac. M-a surprins absenţa unei anume splendori ce ar fi fost de aşteptat de la capitala unei puteri coloniale. Pe ansamblu e un oraş interesant, în care mi-aş dori să revin pentru a-l cunoaşte mai bine. Locurile pomenite mai sus sunt clar de văzut. Mai ales Sintra.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjbUFtD1863MEbShkVzgFr36VvMtWuF1zSYsJ0I8JiVGAaC8Zs988gEiqXvhsmySj6F9EAxBQFJcPQBLUGoklYV_aAl-EcTd5nYl7BywOCAUUZjp8cD1djCdTArwqPUZ7fK0XAncecKDGw/s200/IMG_3555_resize.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEimwwV5EbaW9l7P_FfbrCH4sPGQiPb2kp9G4jR2Yd7RHD23GHW6gTsRyTEGAQSwytCzlm2oN4vGmBOwpb0lhzoYj2r71utb5w3Y_dh1niBg_cvFWeMqRPWc1VhHVpYGbubTF7ypfaM6_hQ/s200/IMG_3532_resize.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh-hFeycQ3XVpO8gQ8NC1RNkz1PhsA6gERcO9gJJotB_8BznT5JsAPKa87MpVWnaZcWerOoo79d63p2KgStMCciDbimOGXjFovmJLkhq-4Q09nt9CknJyuTnQ0FhyQ2-s4Gy3qmRS6QkWU/s200/IMG_3507_resize.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjPvNnhuOzQiCwcToOBpZmUP3FTOHKA9BVLBiG4qPXKXkjXMCZDwO2geMMwG5A9lkyqEPY612uEp32HUMT2gI0b4xBAhZs7Y1yP01__zKhOmkOJb6k59s1nUtv21zDYZnSUjJktrQUOThM/s200/IMG_3649_resize.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhVXHa4cWNim1DglJTK1VZ0vlH_feYpCQGfYAYPbZwC2bYYcSx0Bej7M3sEgoT2zGV2V4sc4FvZYJuDYFPCF0saB2ZSrAL5a2sL5oNYBmgKljjYhFHkWTA6Y292ig3Pt3djpLLRlmaFWaI/s200/IMG_3556_resize.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjC3L-Zl2BzhZSp-ZBluKtRQMyXChdJ2iMS42aiEgHiq-xL36X1DZBhBXtO5bZkE3YpX0smdlWuIEr01OTa7XAr1SW89Xjw6TDWGADiyi99HaEeL5G0UoqCEBI8WnVQhLce1GF_0SC3OUE/s200/IMG_3780_resize.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjwLXw9zcEvxzgUmFiHR3ZbCQjgJtNE_CXSW0U_StaR-g3dQbuoRVd62Z6qxABhSVhowqXIwfiq3eeihmC4BPn6m3WPP7M2DPZB3ODL2sYGB1QH9FEGittj-roGXonUPGJiFARnUhVEoPQ/s200/IMG_3777_resize.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiiIru_yXkZGBzjtexWRtlSKA8lshzjf8npubXU4fNl15vYMob9wQWaNtAEqwGKIeWee6pZpXeTWx4CJFN8zTU_KlZPAuupN6Tc26QwGLw5lKsAQ4Qyv6BnaqhzY25hAAdzMrXMOhC7o40/s200/IMG_3916_resize.jpg)
3 comentarii:
Si noua tot Sintra ne-a placut cel mai mult.
inseamna ca ati ratat si unii si altii muzeul giulbenghian - mr. 5% al petrolului, un om nu f 'dragutz', dar un mare colectionar de arta. ce are in materie de arta islamica - otomana si mai ales persana - nu are nici un alt muzeu din lume. topkapi pare plin de gioarse prin comparatie. ciudat, dar si interesant, stilul manuelin, clar in manastire, cu elefanti, palmieri si ananasi in biserica, o constructie realizata din banii de... piper.
apoi, tot ca day-trip, merita din plin obidos - oras-cetate inca locuit, dar si marea laguna -, precum si manastirile alcobaca (peste 2000 de semne de pietrari diferiti) si batalha.
si, banuiesc ca ati uitat amandoi: vino verde si porto-ul sec;)
Pentru mine mai erau multe lucruri de văzut (Oceanário, de exemplu), dar, așa cum ziceam, nu a fost prea mult timp.
Vinho verde nu m-a impresionat, iar ca Porto prefer Tawny, dar asta e chestie de gust.
Tot chestie de gust cu mâncarea. Bucătăria locală nu mi s-a părut grozavă, dar un bacalhau merită încercat. (altfel e un pic cam gras după mine)
Trimiteți un comentariu