![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgDieno8mgabPBGfo1vdUQYxB9FapuG4uAJlCdO329jUhccaYssD9I0ZPiVSfpkG7VtmNEJIdrPD2qQLRpXDBj71PBxxUZURHop8my-in783XocSLtuZdP7M4fzEJlIjc9doAlg-Y38ffs/s400/zileleregelui-3103.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhC1nt8iqhvCXb8XFpLvnHeAw_2AeXxV4ityuWltb1JS4ZA7Az0o2IVxfodv2lYJGjl2-zIpgxKJkk_gq0ByfD_2GLqDlPD05qdruhAxbwJ0NAbJCgTjt7yunjmP1-ZYuq9i7T8Ye-C2s8/s1600/tokyo_by_night2.jpg)
Circul din faţa casei, de Adrian Sângeorzan (Curtea Veche. Ediţia I -2006, Ed. II - 2008) mi s-a părut o carte numai bună de introdus în programa obligatorie pentru clasa a VIII-a sau a IX-a. Romanul, autobiografic, vorbeşte despre o adolescenţă trăită în anii 50-60, despre cunoaşterea propriei sexualităţi într-un comunism ce se împletea da minune cu lipsurile cronicizate ale României de atunci. Autorul scrie bine, povestea este frumoasă, subiectul este mai actual decât … „Baltagul”. Nu, „Circul…” nu e o capodoperă, dar reprezintă o lectură utilă pentru vârsta cu pricina. Evaluarea mea: 6/10.
Ce e remarcabil la Degete mici de Filip Florian (Polirom, 2006) este faptul că autorul reușește să nu se piardă în frazele de o lungime considerabilă şi în paragrafele care se întind pe câteva pagini. În rest, o poveste interesantă, însă cam prost spusă. Şi, evident, o carte mult lăudată, ajunsă la ediţia a treia în 4 ani (2006, 2007 şi 2010), tradusă în mai multe limbi. Nu mi-a plăcut, l-am citit greu. Din păcate, stilul confuz pune în penumbră ideea de a insista asupra faptului că nu sunt doi oameni care să vadă la fel acelaşi lucru, ci îl interpretează în funcţie de experienţele personale trecut. Evaluarea mea: 2/10.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu